Oblasti AML všeobecne sme sa venovali v článku „Čo je to AML dokumentácia a prečo je potrebná?“. V tomto článku si vysvetlíme audit AML, teda audit proti praniu špinavých peňazí. Konkrétne sa zameriame na to, čo si možno pod AML auditom predstaviť, kto by ho mal vykonávať a čo by sa malo auditom zisťovať a kontrolovať.
Čo je AML audit?
AML Audit predstavuje kontrolný proces, na základe ktorého sa zisťuje a hodnotí dodržiavanie predpisov a osvedčených postupov organizácie v oblasti AML.
Cieľom AML auditu je pritom identifikovať akékoľvek slabé stránky alebo medzery v programe dodržiavania AML zo strany konkrétnej organizácie. Po zistení slabých stránok v oblasti AML je ďalším krokom navrhnutie riešení a odporúčaní zanedbanej časti AML.
Auditom sa zároveň testuje účinnosť dôležitých postupov, ako sú interné kontroly, procesy povinnej starostlivosti o zákazníka a systémy monitorovania transakcií. Posudzuje sa, či organizácia implementovala AML opatrenia efektívne a či fungujú v súlade s aktuálnymi regulačnými požiadavkami.
Audit boja proti praniu špinavých peňazí (AML) je pre finančné inštitúcie nevyhnutným procesom na zabezpečenie dodržiavania nariadení a predchádzanie praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. Ak sa to robí efektívne, môže pomôcť organizácii identifikovať a zmierniť riziká, zlepšiť interné kontroly a zlepšiť postupy povinnej starostlivosti o zákazníka.
Kto by mal vykonávať audit?
Audit AML zvyčajne vykonáva nezávislý audítor tretej strany alebo tím interného auditu. Výsledky auditu sú prezentované v správe, ktorá sa zameriava na všetky zistené nedostatky alebo slabé stránky v programe AML konkrétnej organizácie.
Organizácia môže potom použiť túto správu na vykonanie zmien vo svojom programe boja proti praniu špinavých peňazí, ako aj na zlepšenie celkového riadenia rizík boja proti praniu špinavých peňazí.
Audítor vyhodnotí tieto procesy rôznymi spôsobmi, vrátane preskúmania zásad a postupov, rozhovorov so zamestnancami, preskúmania záznamov zákazníkov a hodnotenia monitorovania transakcií a iných systémov dodržiavania AML.
Čo sa auditom kontroluje?
AML audit sa môže v jednotlivých podnikoch líšiť na základe rôznych faktorov, ako je veľkosť podniku, odvetvie a krajina, v ktorej sa podnik nachádza.
Kľúčové oblastí, ktoré by sa mali AML auditom kontrolovať a hodnotiť sú nasledovné:
- súlad s predpismi;
- povinná starostlivosť o zákazníka;
- monitorovanie transakcií;
- vnútorné kontroly;
- hlásenie;
- testovanie;
- školenia AML;
- minulé audity.
V ďalšej časti článku si jednotlivé body bližšie vysvetlíme.