Konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným má povinnosť vykonávať svoju funkciu s odbornou starostlivosťou a v súlade so záujmami spoločnosti a všetkých jej spoločníkov. Táto povinnosť sa týka aj nakladania s majetkom spoločnosti, vrátane prostriedkov na bankovom účte. Ak konateľ poruší svoje povinnosti pri správe majetku spoločnosti, môže dôjsť k vzniku zodpovednosti za škodu.
Podľa Obchodného zákonníka totiž konateľ zodpovedá spoločnosti za škodu, ktorá vznikla pri výkone jeho funkcie, ak porušil povinnosti, ktoré mu vyplývajú z právnych predpisov, spoločenskej zmluvy alebo stanov.
Najčastejšie porušovanou povinnosťou, s ktorou sa v našej praxi stretávame, je porušenie povinnosti nakladať s majetkom spoločnosti v súlade so záujmami spoločnosti a všetkých jej spoločníkov, prípadne porušenie zákazu konkurencie.
Teraz sa bližšie pozrieme na obe tieto povinnosti
Povinnosť nakladať s majetok spoločnosti v súlade so záujmami spoločnosti a všetkých jej spoločníkov
Tu je v prvom rade potrebné poukázať na to, že konateľ je samostatnou fyzickou osobou a spoločnosť je samostatnou právnickou osobou. Tak ako konateľ má svoj vlastný majetok, aj spoločnosť má svoj vlastný majetok.
Majetok konateľa preto nie je možné stotožňovať s majetkom spoločnosti a naopak.
Konateľ pri výkone svojej funkcie teda nenakladá so svojím majetkom, ale s majetkom iného subjektu – spoločnosti. Konateľ preto musí konať tak, aby to bolo v súlade so záujmami spoločnosti a všetkých jej spoločníkov. Platí pritom, že v žiadnom prípade nesmie uprednostniť svoje vlastné záujmy.
Konateľ spoločnosti môže porušiť tieto povinnosti mnohými rôznymi spôsobmi. Účelom tohto článku pritom nie je popísať každý jeden prípad, kedy dochádza k porušeniu týchto povinností. Zameriame sa preto na najčastejšie spôsoby, pri ktorých dochádza k vzniku zodpovednosti konateľa za škodu.
Použitie peňažných prostriedkov, a to bez právneho dôvodu
Ide o jedu z najbežnejších situácií, kedy dochádza k vzniku zodpovednosti konateľa za škodu.
Peňažné prostriedky patriace spoločnosti bez ohľadu na to, či sa nachádzajú na bankovom účte spoločnosti alebo v pokladni, môžu byť použité iba v záujme spoločnosti, napríklad na úhradu jej záväzkov.
Ak konateľ použije peňažné prostriedky z účtu v banke alebo z pokladne, je povinný ich použiť za konkrétnym účelom, ktorý je v záujme spoločnosti. Napríklad – nákup materiálu, výplata zamestnancov, výplata svojej odmeny (ak je dohodnutá), úhrada za služby poskytnuté spoločnosti, atď.
Keďže je konateľ zodpovedný aj za vedenie účtovníctva, musí vedieť každú platbu doložiť aj relevantným účtovným dokladom – faktúrou, dokladom z registračnej pokladne alebo inými dokladmi.
Podstatné však je, že každá platba z peňažných prostriedkov spoločnosti musí byť uhradená v záujme spoločnosti. Ak to tak nie je, dochádza k vzniku škody na majetku spoločnosti.
Napríklad, keď konateľ používa peňažné prostriedky spoločnosti vo svojom vlastnou záujme (kúpa motorového vozidla, ktorého majiteľom bude konateľ a nie spoločnosť), záujme svojej rodiny (rodinná dovolenka), blízkych osôb, svojej vlastnej spoločnosti (krátkodobé krytie nedostatku peňažných prostriedkov) alebo akýchkoľvek tretích osôb.
Každé takéto použitie peňažných prostriedkov, ak nie je spoločnosťou odsúhlasené (napríklad v podobe pôžičky), je porušením povinnosti nakladať s majetkom spoločnosti v jej záujem a záujme všetkých jej spoločníkov.
Za každé takéto porušenie konateľ zodpovedá spoločnosti za škodu, ktorú jej tým spôsobil.